2011

Exkurze do Sankelmarku

O zážitky z exkurze do Sankelmarku za národnostními menšinami se podělila Marta Holomková, IPS 2011

Vůně lesa, ranní mlha a ospalá vesnička – nejen v Berlíně čeká program na IPS stipendisty. Každoročně se stážisté vydávají z hlavního města do zapadlého koutu s názvem Sankelmark na severu Německa. Zde se účastní čtyřdenního semináře o národnostních menšinách ve Spolkové republice. Místo je vybráno příhodně, jelikož hned za rohem tradičně sídlí Frísové a u hranice s Dánskem i početná dánská menšina. Spolu s Romy a Lužickými Srby tvoří čtyři oficiálně uznané národnostní menšiny Německa. Seznámit se s historií, politickým a kulturním životem, se specifickými problémy, kterým tyto menšiny v současné době čelí, byly cílem sankelmarkské exkurze.

Základním kamenem semináře bylo poznat zástupce jednotlivých menšin přímo v jejich prostředí. Během prohlídky dánského gymnázia ve Flensburgu měli stážisté možnost debatovat s mladými Dány o jejich pojetí německo-dánské identity. Návštěva u Frísů se neobešla bez jízdy trajektem na ostrov Sylt, kde IPS-skupinu čekali představitelé fríského kulturního života v tradičním starofríském domě z 18. století. Romská menšina spolu s Lužickými Srby byla zastoupena odborným referátem.

V neposlední řadě přišli ke slovu i představitelé nejpočetnější mladé turecké menšiny: stipendisté s nimi diskutovali o vzdělávacích projektech, jež v Kielu postavili na vlastní nohy. Exkurze IPS by nebyla kompletní, kdyby ke slovu nepřišli i političtí aktéři – v tomto případě Caroline Schwarz, poradkyně pro národnostní menšiny ministerského předsedy Šlesvicka-Holštýnska.

Dá se za čtyři dny poznat život čtyř menšin? Těžká otázka – v každém případě se díky návštěvě v Sankelmarku účastníkům otevřely nové perspektivy týkající se ochrany menšinových práv: bylo možné sebrat dobré příklady pro vlastní zemi a zároveň poznat, kde jsou stále deficity.

Fotogalerie

Komentáře nejsou povoleny.